sinema salonu akustik panel

Sinema Salonlarında Akustik Panel Kullanımı

Her ne kadar fark edilmese bile sinem salonlarında her zamnan akustik paneller duvar ve tavan detaylarında yer almaktadır. Harika bir sinema deneyimi yanında ve keyifli vakit geçirdiğimiz alanlarda iç mekanın ses kalitesi çok önemlidir. Mesken içerisinde ciddi seviyede gürültü olmasına rağmen hemen yanıbaşımızdaki insanlarla sözlü iletişime geçtiğimizdeki anlaşılabilirliğin olması sinema salonunda akustik panel kullanıldığının işaretidir. Güvenlik nedeniyle teknik olarak kullanılan metaryeller alev geciktiricili özelliğe sahip olmalıdır.

Günümüzde etkin konumu ile bir çok kitleyi etki altına alan sinema, etkiletşim ve anlaşılabilirliğe imkan sunan mekansal gereksinimini ifade etmektedir.

Sinema salonlarında akustik, havalandırma, ışıklandırma ve koltuk grupları gibi tasarım elemanları bulunmaktadır. Mekanda iyi bir akustik sağlanması adına pek çok kriterin değerlendirilmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Ses düzeyi ve yankılanma süreleri temel olarak akustik parametrelerin belirlenmesinde büyük önem taşır. Günümüzde sinema salonlarının iç mekan tasarımları çeşitlilik göstermektedir. Tavan ve duvarlar için tercih edilecek akustik panel yerleşimleri değerlendirilirken sahne ve seyircilerin salondaki algılama açıları yükseklik değerleri gibi parametreler değerlendirilmelidir. Mükemmel deneyimler için yüksek ses emilimi sağlayan Parmephon ürünleri kullanılarak seyircilerin yüksek etkileşim sağlanmaktadır.

Kapalı ortamlar için meskenin çalışma sistemine uygun olarak akustik panel yerleşimi ve koşullarının sağlanması ile mekandaki etkinliklerin daha konforlu bir şekilde elde edilmesi açısından önemlidir.

Birçok çalışanın günün büyük bir bölümünü paylaştığı ofis alanlarında anlaşılabilirlik ve işitsel konforun arttırmak adına ofislerde akustik panel kullanımı çok büyük önem taşımaktadır. Daha huzurlu bir ofis ortamı ile çalışanlar daha verimli performans sağlamaktadır.

Hacim akustiği ihtiyaçlarını ele alırken, son yıllarda giderek yaygınlaşan modelleme yöntemleri veya dijital akustik hesaplamalar büyük kolaylık sağlamaktadır. Akustik panel modelleri ile verim sağlanırken aynı zamanda daha modern mekanlar oluşturulabilmektedir.

Özel ölçülerde ve yeterince renk seçenekleri ile istediğiniz tasarımı elde edebilirsiniz. Duvar ve tavan yüzeylerinde alınabilecek iç mekan gürültüsü önlemlerine kurumsal kimliğinizi yansıtan tasarımları dahil edebilirsiniz.

Akustik panel kullanılırken nelere dikkat edilmelidir

  • Gürültü azaltma katsayısı (NRC) 0,75 olan akustik tavanları belirtin.
  • Minimum 60 inç yüksekliğe ve her iki tarafta ses emici yüzeylere sahip sistem mobilyalarını seçin.
  • Aydınlatma armatürlerini doğrudan bölmelerin üzerine yerleştirmekten kaçının - sesi bitişik hücreye yansıtırlar.
  • Çalışma alanında ozonu en aza indirmek için ayrı havalandırma sağlayın.

Tercih edilecek ürünlerin mutlaka akredite kuruluşlar tarafından raporlanmış, ses yutumu katsayıları ve yangına karşı tepki sınıflarına ait dökümanlar olmalıdır. Panellerin performans değerleri mesken içerisindeki kullanım miktarı ve bütçesel açıdan önem taşır. Çalışan sayısı ve mekanın mevcut yapı durumunda kullanılan bitiş yüzeyleri dikkate alınmalıdır.

Aktav Çözümleri...

Aktav akustik, 2003 yılından bu yana Parmephon markası adı altında Türkiye'de akustik panel üretimi gerçekleştirmektedir. Tüm Parmephon ürünlerinin yeterlilikleri ilgili laboratuvarlar tarafından kanıtlanmıştır. Özgün ürün çeşitliliği ve yüksek hızda üretim kapasitesi ile sektöre öncülük etmektedir.

title

önceki makale..

Ofislerde Akustik Panel
title

sonraki makale..

Toplantı Odası Akustik Panel

Akustik Malzemelerin Kullanım Gerekliliği

Özellikle çalışma ortamlarında veya karşılıklı görüşme odalarında yoğun ortam gürültüsünü azaltmak, çalışanlara daha huzurlu bir ortam sağlamak ve performansı arttırmak için akustik malzemeler kullanılmaktadır. Telefon konuşmalarının yoğun yapıldığı açık ofislerde akustik malzemelerin kullanımı görüşme kalitesini yükseltmektedir. Konferans salonu ve toplantı odalarında ise faaliyetlerin etkileşiminin gerçekleşmesi ve sağlam bir çalışma ortamı için gereklidir.

İstanbul Ofis

Barbaros Mh. Uphill Towers B Blok No:90 Ataşehir / İstanbul

+90 (216) 539 02 04

Gsm : +90 (533) 683 67 52

İstanbul Showroom

Sahrayı Cedit Mh. İNÖNÜ Cd. NO:29 DÜK:1-2 Kadıköy / İstanbul

+90 (216) 539 02 05

-

Adana Fabrika

Turhan Cemal Beriker Bulvarı No:607/A, Seyhan / Adana

+90 (322) 441 22 70 - 72 - 73 -74

-

Adana Showroom

Kurtuluş Mh. Atatürk Cd. No:89 G Saniye Etem Apt. Seyhan / Adana

+90 (322) 502 81 81 - 82

-

Ankara Showroom

Mutlukent Mh. 2683 Sk. Bina : 9-B D :5 Çankaya / Ankara

+90 (312) 496 64 60 - 63

Gsm : +90 535 011 05 11

info@aktav.com

© 2022 AKTAV AKUSTİK MALZEMELER SAN. VE TİC. A.Ş.